csütörtök, november 15

Pistikám, szavaljál!


Életmeséket megosztani és hallgatni egyaránt hálás feladat, főleg akkor, ha olyan élménydús pálya áll mögöttünk, mint Bicskei István “Bütyök”  esetében. Őt Zsehránszky István kérdezte – illetve kérdezte volna, hisz az elismert színházcsinálóból csak úgy dőlt a mondanivaló.


Mint kiderült (s mint az általában lenni szokott) a vajdasági Oromhegyesen született színművész számára már nagyon hamar világossá vált: a színpad az, ahol igazán jól érzi magát. Gyermekkorától a társaság középpontja; amikor családi nyomásra („Pistikám, szavaljál!”) szerepel, nagyapja megjegyzi: “Ebből még komédiás lesz.”

1971-ben debütál (saját bevallása szerint nagyon kedveli ezt a szót) a szabadkai Gyermekszínházban, az újvidéki rádió által meghirdetett Aranymikrofon tehetségkutató utáni katonai szolgálatot követően pedig egyenes út vezet a színművészeti főiskolához. A sikertelen pesti felvételi után kerül Marosvásárhelyre, ahol jugó buliszervíz, valamint Lohinszky Lóránd abszolút évfolyamának végzőse lesz.

A világot látott fiatalember ezután egy ideig visszakerül Szabadkára (itt egy jó ideig az ügyeletes színpadi plébános szerepeit osztják rá), hogy később Újvidéken, Budapesten, Nizsben mutassa meg tehetségét. Világpolgárrá lesz; bolyongásaiban mindig mellé áll a szerencse: a kilencvenes évek délszláv háborúi elől egy focimeccs ürügyén tud kiszökni az országból, Belgrádban pedig amerikai akcentussal kér munkavízumot, hogy Nagy József meghívásának eleget téve a párizsi JEL-színház meghatározó táncművészévé váljon (“Édes jó anyám, negyvenkét évesen táncművész lettem!”).

Bicskei István, Zsehránszky István

A színházművészeti lexikon szerint jellemformáló erejű drámai színész, szerepei között találjuk Tuzenbachot, Trofimovot, Woyczeket – mégis legjelentősebbnek talán azt a „Harag Gyuri bácsi féle Ványa bácsit” tartja, melynek igen fiatalon lehetett címszereplője.

Fény derült arra is, hogy a gyergyószentmiklósiak előadását nem csupán mozgásszínházi tapasztalataira, hanem világ- és életszeretetére is építette, hiszen elmondása szerint szükségszerűen látnunk kell valamiféle “reményszínházat” is, amely rámutathat a körülöttünk lévő apró szépségekre – olyanokra, amelyet ő maga is megannyiszor tapasztalt az eltelt 63 év alatt…
árpi

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése